• Příznaky onemocnění psa
  • Rozdělení nemocí
  • Choroby oční
  • Choroby ušní
  • Choroby kožní
  • Nervová onemocnění
  • Choroby dýchacího ústrojí
  • Choroby zažívacího ústrojí
  • Nakažlivé choroby,imunita,inkubační doba
  • Virová onemocnění
  • Bakteriální onemocnění
  • Parazitární onemocnění
  • Rány
  • Zlomeniny




1.Základní hodnoty 
Základními hodnotami jsou dech,puls a tělní teplota.Dech se měří sledováním pohybů hrudníku za 1 minutu.Jako jeden dech se počítá výdech a vdech.
Puls se zjišťuje na tepnách,tep charakterizuje frekvenci srdeční činnosti.
Teplota se měří lékařským teploměrem,který se zasune do konečníku.



2.Příznaky 
Příznaky onemocnění jsou:změna teploty-u zdravého psa je čenich vlhký, chladný, u psa s horečkou je čenich suchý, horký, rozpraskaný.
Zvýšení či snížení tepů-mimo rámec uvedeného normálu.
Změna dechu-zrychlený,sípavý nebo dušnost.K tomu se mohou přidružit hlenové až hnisavé výtoky z nosu.
Změna chování-pes je netečný,malátný, neklidný,někdy až agresivní.
Změna v příjmu potravy-nechutenství,ale i nadměrná žravost,žízeň,ztížené polykání,zvracení.
Změna v kálení-průjem,zácpa.
Změny na kůži-nadměrné vypadávání srsti ,puchýře,vředy, ekzemy.
Změny na sliznicích-výtoky z očí,nosu,pochvy,předkožky,slinění,změna barvy sliznice"normálně růžová".
Změny v pohybu-kulhání,potácení,křeče.



3.Nemoci 
Rozdělení se provádí podle přenosnosti nemoci a na ně navazuje rozdělení podle původu:
Nemoci nakažlivé -virové, psinkový komplex,vzteklina
-bakteriální,tyfus psů,TBC
-parazitární-vnější-blechy,vši,svrab
-vnitřní-škrkavky,tasemnice
Nemoci nenakažlivé-dědičné"dysplazie"
-ze špatného ošetřování
-ze závadného krmiva
-úrazy



4.Choroby oční 
Nejčastěji dochází u psů k zánětu spojivky.Vzniká od mechanického poranění nebo od dráždění prachem.Může též být doprovodným příznakem nakažlivého onemocnění.Příznakem je zarudlost spojivky,nadměrné slzení,ve vnitřním koutku hnisavý výtok.
Zánět rohovky se projevuje bělavým zákalem.
Zánět 3.víčka se projevuje,když se na jeho vnitřní straně tvoří drobné pupínky,které stálým tlakem dráždí rohovku,a tím dochází k nepřetržitému výtoku z očí.
Šedý zákal se objevuje u psů ve stáří asi 8 let.Může způsobit slepotu.



5.Choroby ušní 
Nejběžnější je zánět vnějšího zvukovodu.Vzniká jako následek poranění boltce,poruchou tvorby ušního mazu nebo vniknutím a hromaděním nečistot v uchu.Příznakem je neklid psa doprovázený svěděním až bolestivostí celého ucha.Pes třepe hlavou,škrábe si uši,hlavu nosí nakloněnou na stranu nemocného ucha.Ve vnějším zvukovodu se hromádí se hromadí hnis.Kůže boltce je zarudlá,teplá.Prevence:pravidelné čištění uší.



6.Ekzém 
Tímto názvem jsou označována různá onemocnění pokožky,která nejsou vyvolána parazity.Příčinou je hlavně nečistota,dráždivá mýdla používaná k mytí,špatná látková výměna nebo přítomnost střevních parazitů.Je někdy doprovázen svěděním.Ekzém se projevuje zarudnutím kůže,ve zvýšené míře vypadává srst.Toto zarudnutí pak přes různé stavy přechází buď na suchou formu(na kůži je množství šupinek),nebo na mokvající formu(na kůži je lepkavý sekret).



7.Nervová onemocnění 
Z nejčastějších nervových onemocnění je to poranění nervu a zánět nervu.Ztráta nervové tkáně se již nikdy nenahradí.Po poranění nervu dochází k častému nebo úplnému přerušení vodivých drah,čímž dochází ke snížení nebo přerušení citlivosti(na končetině to znamená např.kulhání,necitlivost rány apod.).Zánět skupin nervů vzniká při některých celkových onemocněních.Hlavně je doprovodným znakem psinky.Po jejím překonání zůstávají příznaky porušení nervové soustavy (záškuby končetin)až do smrti zvířete.



8.Rýma 
Je zánět sliznice nosní dutiny.Vzniká působením prachu,plynů,podchlazení.Může být součástí nakažlivé choroby.Příznakem je výtok z čenichu,kýchání.
Zánět hrtanu vzniká při podchlazení dráždění dýchací trubice nebo jako součást celkového nakažlivého onemocnění.Je doprovázen kašlem.Někdy je drážděno polykací centrum a dochází ke zvracení.
Zánět plic vzniká proniknutím choroboplodných zárodků nebo cizích těles a plynů do plic při dýchání.Od lehkého zánětu může přejít v těžký hnisavý zánět plic.Dochází k oboustrannému výtoku z čenichu a zmenšené chuti k jídlu.Teplota je vždy podle závažnosti procesu zvýšená.Zánět plic je doprovodným znakem při některých nakažlivých chorobách(psinka aj.)



9. Choroby zažívacího ústrojí 
Katar žaludku a střev vzniká především ze zkaženého krmiva,spolknutých cizích předmětů a dále jako doprovodné onemocnění při nakažlivých chorobách.Příznakem je nechutenství,žízeň ,zvracení,zvýšená tělesná teplota,bolestivost v břišní krajině.Na počátku onemocnění se střídá často zácpa s průjmem.Při léčbě je nutná hladovka a pak dietní krmení až do vymizení všech příznaků.



10.Nakažlivé choroby 
Nakažlivé choroby neboli infekční choroby jsou onemocnění vyvolávaná choroboplodnými zárodky,které vzniknou různými cestami do organismu.Jejich vniknutí však nemusí vždy vyvolat nemoc,protože organismus má určitou odolnost-tzv.imunitu.Imunita je přirozená(organismus má vrozené protilátky)nebo získaná uměle(očkováním).
Není-li organismus imunní,vyvolají choroboplodné zárodky onemocnění.Od nakažení do doby projevení prvních příznaků nemoci uplyne podle druhu nákazy různě dlouhá doba (asi týden).Toto období se nazývá inkubační doba.



11.Virová onemocnění 
K nejčastějším virovým onemocněním u nás patří psinka.Objevuje se převážně u psů do stáří 1roku.Může probíhat ve třech formách:kožní,katarální(střevní,plicní)a nervové.
Kožní forma psinky je charakterizována drobnými puchýřky a neštovičkami,zvláště v mezinoží a na vnitřní straně stehen.
Katarální forma psinky se projevuje zánětem nosní a oční sliznice,doprovázeným hnisavým výtokem, záněty žaludku střev a záněty plic.
Nervová psinka se projevuje postižením nervové soustavy(křečemi,záškuby svalstva).
U všech forem se projevuje nechutenství,horečka a celková skleslost psa.
Vzteklina je jednou z nejnebezpečnějších chorob smrtelně postihující i člověka.Virus se přenáší slinou při pokousání.Projevuje se těmito příznaky:
-pes neposlouchá,požírá nestravitelné předměty
-v dalším stadiu pes bezdůvodně napadá a kouše
-v posledním stadiu ochrne a uhyne
Proti vzteklině je prováděno povinné očkování psů.



12. Bakteriální onemocnění 
Nejčastějším zástupcem této skupiny jsou choroby způsobené leptospirami.Tyto zárodky způsobují tzv.tyfus psů a nakažlivou žloutenku psů.Jsou přenosné i na člověka.
Projevují se horečkou,průjmy,vředovitým zánětem sliznice ústní dutiny a zvýšeným množstvím moče(v moči je krev).Přenos se děje stykem s močí nemocného.Pro psa jsou tato onemocnění velmi nebezpečná a nezřídka končí smrtí.



13. Parazitární onemocnění 
Původci vnější:
-blechy,vši,klíšťata parazitující na kůži
-zákožka svrabová,trudník parazitující na kůži
Dospělé blechy a vši nabodávají kůži,sají krev,což působí svědivě,pes se škrábe.Velké zablešení má za následek skleslost psa.Blechy jsou mezihostitelem tasemnice.Klíšťata kromě sání krve mohou přenášet některá nakažlivá onemocnění(zánět mozkových blan).Zákožka svrabová způsobuje kožní onemocnění-svrab(zánět kůže,svědění).Trudník psí vyvolává kožní onemocnění,které se objevuje nejčastěji na obličeji psa. Napadené místo je pokryto červenými pupínky,jejichž barva přechází do červenomodré.Kůže je většinou zbytnělá a řasovitá.
Původci vnitřní:
-škrkavka psí je červ žijící v tenkém střevě psa.Napadena jsou většinou štěňata po porodu.
-tasemnice psí je taktéž střevní parazit.Dosahuje délky až 2m.Působí odnímání velkého množství živin, v důsledku čehož pes hubne.Častým příznakem je místní zánět kůže spojený se svěděním a s vypadáváním srsti. V průjmovém trusu je možno najít odcházející články různého tvaru podle druhu tasemnice.(podobají se okurkovým semenům a někdy se i pohybují.



14.Rány 
Pod pojmem rána rozumíme každé mechanické porušení celistvosti kůže,sliznice nebo orgánu.
Rozdělení ran
a)podle vzniku-řezná,sečná,bodná, tržná,střelná,zhmožděnina,kousnutí
b)podle znečištění-neinfikované,infikované
Znaky rány:ztráta tkáně,zející rány,bolestivost a krvácení



15.Zlomeniny 
Zlomenina je částečné nebo úplné porušení souvislosti kostí nebo chrupavek.Příčinou zlomenin jsou nejčastěji pád,kopnutí,kousnutí…Dělíme je na přímé a nepřímé,úplné a neúplné,jednoduché a složité.
Příznaky zlomenin jsou: bolestivost,zduření, skřípání zlomené kosti,pes na končetinu nenašlapuje,pod zlomeninou se končetina volně pohybuje.
První pomoc při zlomeninách spočívá ve znehybnění končetiny přiložením dlah nebo jiných podobných pomůcek(laťka,klacek aj.).
Zlomenina se nikdy nesmí napravovat laickými zákroky!!!
Dlahami je nutno znehybnit klouby nad zlomeninou a pod ní a psa šetrně dopravit na ošetřovnu.(Nenechat psa chodit).Odborné léčení provádí veterinární lékař.