Historie

Na přelomu století byl ovčák prakticky neznámý. Tehdejší chovatelé těchto psů, ovčáci a sedláci, neměli žádný vztah ke kynologickým sportům a se svými psy se věnovali jen užitkově orientovanému výkonovému chovu. Tito psi, chovaní pro práci se stádem, naprosto nebyli vhodní jako salonní psi. První plemenná kniha psů z roku 1880 se o nich vůbec nezmiňuje. Pravděpodobně by se nikdy nedostali na kynologická kolbiště, kdyby mladý adjunkt Max-Emil Friedrich von Stephanitz a Grafrathu nepozoroval jednoho dne při manévrech německých kyrysarů práci ovčáka s jeho psem. Byl fascinován temperamentem a výkony psa a to ho inspirovalo k myšlence vyšlechtit psa snů, který by se stal na celý svůj život společníkem a pomocníkem člověka. Sestavil standard plemene, který platí pro německého ovčáka dodnes, a koupil psa, který byl používán jako užitkový pes u stáda ovcí. Tento pes se jmenoval Hektor vom Linksrhein (později přejmenován na Horand von Grafrath). Dne 22. Dubna 1899 tak byl položen základní kámen chovu německého ovčáka. 20. Září 1899 byla založena i plemenná kniha, jejímž prvním zápisem byl právě Horand von Grafrath.

Stavba těla

Aby mohl německý ovčák dosahovat požadovaných výsledků, musí být stavěn tak, aby podával maximální výkon při co nejmenší vynaložené námaze. Důležitá je harmonická a vyvážená stavba těla. Účelnost má v tomto případě větší význam než krása či móda. Německý ovčák patří ke středně velkým plemenům. Kohoutková výška u psů je 60-65 cm, u fen pak 55-60 cm. Pes by měl být lehce obdélníkový, což znamená, že délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku. Německý ovčák je klusák, proto je jeho tělo lehce prodloužené. Má patrovou srst s hustou a pevnou podsadou. Pes s příliš krátkou srstí je neúměrně vystaven nepřízni počasí, příliš dlouhá srst zase snadno provlhne a vystavuje psa nebezpečí poranění. Hlava německého ovčáka má odpovídat jeho velikosti a pohlaví. Tlama je silná, pysky pevně přiléhají. Ovčák má nůžkový skus. Úplný chrup nese 42 zubů, 20 v horní a 22 v dolní čelisti. Chrup štěněte má 28 zubů. Uši jsou středně velké, v základně široké a vysoko nasazené, boltec otevřený směrem kupředu. Oči jsou mandlového tvaru, šikmo uložené.Německý ovčák je klusák, musí být schopen uběhnout klusem velmi dlouhé vzdálenosti. Proto bývá kyčelní kloub vystaven velké zátěži. Dědičné vlohy, extrémní úhlení končetin a chybný odchov mohou vést k poškození kloubní hlavice a kloubní jamky - dysplazii kyčelního kloubu. Tito psi jsou tvrdé povahy a potřebují dostatek zaměstnání. Jsou pracovití, v psychické i fyzické oblasti je lze silně zatěžovat. V celosvětovém měřítku představují u policie, vojska a ostatních organizací více než devadesát procent všech služebních psů. Jsou skvělými pomocníky při vyhledávání omamných látek i při vyhledání a záchraně osob zasypaných při katastrofách nejrůznějšího druhu.
 

Pro koho se německý ovčák hodí

Každý, kdo si chce pořídit německého ovčáka, by si měl uvědomit vlohy, které se v ovčákovi skrývají. Hledá-li psa jen na mazlení, dává přednost módnímu plemeni nebo má málo volného času, německého ovčáka by si rozhodně pořizovat neměl. Jestliže se však poohlížíme po sportovně založeném, mnohostranném a temperamentním rodinném psovi a jsme schopni věnovat dostatek času jeho výchově, výcviku a zdraví, je německý ovčák tím správným psem. Je výborným partnerem pro jogging, turistiku i jízdu na kole.
 

Německý ovčák a děti

Němečtí ovčáci milují děti, může se mezi nimi vyvinout pevné přátelství, které vydrží celý psí život. Výjimečně se setkáváme s případy, kdy pes dítěti ublíží. Tito agresivní psi jsou však prakticky vždy produktem nedostatečné nebo špatné výchovy psa. V žádném případě nejde o vlastnosti, které by byly vlastní určitému plemeni, nebo které by byly geneticky podloženy. Děti by se proto měly od útlého věku učit, jak se psy správně zacházet.

Péče
Němečtí ovčáci jsou nenároční na péči. Díky jejich krátké srsti špína po chvíli sama opadá i po procházce v deštivém počasí. Ani promáčenou srst není třeba vysoušet. K péči o srst nám bude proto stačit hustý hřeben a kartáč, kterými psa vždy po několika dnech důkladně vyčešeme a vykartáčujeme. Během této péče prohlížíme psovi pokožku a zjišťujeme, zda se nesetkáme se změnami způsobenými poraněním nebo chorobou. Pravidelně kontrolujeme oči a uši. Důležitá je i prohlídka chrupu, protože případný zubní kámen by mohl vést až k bolestivému zánětu dásní. Mladý pes mění mléčný chrup ve věku 4-5 měsíců. V této době se může stát, že se psovi náhle překlopí uši, které do té doby stály. Není třeba se znepokojovat, po dokončení výměny zubů se uši opět samy narovnají. Tlapy bychom měli prohlížet po každé procházce. Mezi polštářky se mohou snadno zabodnout trny, střepy, třísky nebo jiné ostré předměty, které ihned odstraníme pinzetou.