Tak jako lidé prožívají svůj lidský život, tak i pejsek má ten svůj…psí…
Každý pes citlivě vnímá nejnepatrnější změny ve svém okolí. Jejich zvuková komunikace je různorodá :
Vrčením vyjadřují svou zlost, štěká když má radost, kňučí, aby upoutal svoji pozornost. Každý pes zdědil od svých předků všechny jejich dovednosti. Jsou dobrými skokany, dobře plavou, mají vysoce vyvinutou schopnost objevit,rozpoznat a sledovat různé stopy.
Psi jsou dravci i mrchožrouti – živí se různými druhy potravy a moc nevěnují pozornost tomu – jsou-li čerstvé či nikoliv. Když mají nadbytek žrádla, schovávají ho na horší časy. Rádi spí. Čistí se lízáním, drbáním, kousáním, válí se v trávě.
Protože psí zrak je horší než lidský je pes schopen postřehnout i nepatrný pohyb i na velkou vzdálenost. Jejich schopnost vnímat zvuk je v průměru čtyřikrát lepší než u lidí. Komunikační technikou u psa je vytí. Když kňučí,kňourá, tak to jsou zachovalé PROJEVY Z DĚTSTVÍ.
Pes má vyvinutou čichovou schopnost. Ve skutečnosti se říká, že má tak vyvinutý čich, že mohou některé pachy cítit v koncentraci 1:1 000 000 !!!
Narozdíl od jiných dravých druhů např.koček, jsou psi všežravci – nežerou jen maso. Někteří jsou od přírody nenasytní a přecpávají se. Příliš velké množství žrádla a snadno dostupného, jim může působit potíže s hmotností.
Také rádi ohryzávají velké kosti. Jejich zuby a čelistní svaly jsou k tomu uzpůsobeny. Jako náhradu za kosti také rádi žvýkají různé předměty (hračky,míčky,klacky). Dost savců se převaluje na zádech, někteří proto, aby se „upravili“ nebo to prostě mají rádi. Pes který je spokojen a cítí se bezpečně si takové chování umí dopřát. Nejraději se převalují, když zmoknou nebo vylezou z vody. Nejhorší je když se vyválí v zapáchajícím smradu, asi proto,aby přebyl svůj vlastní pach.
Mají větší potřebu spánku než lidé a říká se, že polovinu dne odpočívají se zavřenýma očima. Spí většinou lehkým spánkem ale ve spánku hlubokém se prý zdají psům sny.
Mohou pracovat delší čas, protože jsou stavěni na vytrvalost.Jsou dobrými skokany a dokážou několikrát přeskočit svoji výšku. Velká plemena si při těžkém doskoku mohou způsobit vnitřní zranění. Když jsou příliš těžcí psi mohou si roztrhnout vazivo na zadních nohách.
Člověka považuje pes za vůdce smečky, proto se snaží získat pozornost. Umějí být žárliví, když si jejich páníček hraje s jiným psem. S přibývajícími léty se hodně psů naváže velmi těsně na svého majitele. Každá změna je zneklidní. Psi mají schopnosti se přizpůsobit měnícím se podmínkám a někteří se smíří s existencí v bytech. Jsou společenští. Vyžadují si naši společnost. Domov je jejich území a lidé – členové domácnosti – jsou jejich smečkou. Platí to také na společenství s jinými zvířaty. Nejlépe je. když se s nimi pes seznámí do 12 týdnů svého věku. Později musíme dávat pozor, aby se v nich neprobudil lovecký instinkt nebo strach z neznámých zvířat.
Závislým psům je třeba věnovat více pozornosti, ale i dominantní psi si vyžadují pozornost svého silného lidského vůdce. Dotyk ruky psa uklidňuje a vyvolává v něm pocit bezpečí. Šťastné psy můžeme poznat podle toho, že hýbou ušima, mají jasný pohled, vrtí ocasem. Pochopitelně neumí se smát. Nejsou rádi sami. Nejznuděnější psi vypadají otráveni a povalují se. Nečinnost pro některé působí destruktivně (podhrabávají ploty, škrábou stěny ). Když psy chováme v pro ně nepřirozeném prostředí, jsme zodpovědni za jejich mentální zdraví stejně jako za fyzické.

!!! UČÍ SE PO CELÝ ŽIVOT !!!
Psi se během svého života pořád učí. Cvičíme je, aby nám pomáhali v mnoha oblastech. Nevidomým nahrazují oči, hlídají nám majetek a ochraňují nás. Také naši domácí mazlíčci by měli podstoupit základní výcvik poslušnosti i když je aktivně necvičíme. Stárnutím se duševní činnost psa zpomaluje a jeho mozek se smršťuje. Každodenní činnost se stává důležitou náplní života…