Několik obecných zásad výcviku:

  •     Nikdy necvičte se psem, kterého právě vytáhnete z kotce nebo přepravky. Psa vždy pořádně vyvenčete, nechejte vyběhat a trochu zklidnit.
  •     Dopředu si promyslete co přesně chcete se psem dělat a potom teprve běžte na "plac".
  •     Soustřeďte se pouze na to co se psem provádíte a nenechte se ničím rozptylovat.
  •     Při výcviku vždy postupujte od jednoduššího ke složitějšímu, nespěchejte s postupem výcviku, pečlivě cviky pilujte. Každá přeskočená fáze a nebo nedotažený cvik se Vám později    pořádně vymstí.
  •     Cvičte pouze tak dlouho dokud to psa baví. Jakmile vidíte, že pes už ve svém nasazení nepatrně polevuje, je nejvyšší čas přestat. Čistý čas jednoho bloku výcviku by neměl trvat   déle než několik minut. ( max. 15 - 20min.)
  •     Pokud vidíte, že se psovi takzvaně nechce, proveďte jednoduchý cvik, který pes zvládne, pochvalte psa za tento cvik a výcviku protentokrát nechte a přemýšlejte o tom jak zvýšit motivaci psa k výcviku.
  •     Správná a silná motivace psa je základem úspěchu.
  •     Snažte se ovládat a vyvarujte se výbuchů hněvu proti psovi. Pokud psa v afektu potrestáte, můžete několika údery a za pár vteřin úplně zničit svoji několikaměsíční práci. Psovi bude výcvik nepříjemný a bude se ho bát. Proto vždy raději v klidu ukončete výcvik a přemýšlejte zda není chyba někde jinde než ve psovi.

Za každý vydařený cvik psa pochvalte. Čím povedenější cvik - tím větší a radostnější pochvala.

Pro všechny cviky poslušnosti platí tyto pravidla:

Psa chválíme i v případě, že cvik neprovedl sám a vy jste ho museli srovnávat a pomáhat mu. Pes nejrychleji cvik pochopí v tom případě, když mu jeho pán pomůže se cvikem a v poloze, která je žádoucí pro danný cvik psa chválí a odměňuje.Tak pes nejrychleji pochopí co se vlastně po něm chce. Správně vedený pes potom cvičí s radostí .

Výcvikové pomůcky

VODÍTKO
K výcviku se hodí dlouhé silné nylonové vodítko nebo kožené vodítko, nejlépe se dvěma karabinami a několika kroužky ke zkracování. Řetízkové vodítko s koženým poutkem je vhodné k vodění psa u nohy, k výcviku se nehodí.

OBOJEK
Samozřejmě k výcviku potřebujete také obojek. K čemu byste jinak vodítko připli? Vhodný je stahovací řetízek nebo stahovací obojek z nylonového popruhu.

PAMLSKY
Při výcviku mějte sáček pamlsků v ruce. Nejvhodnější jsou pamlsky výživné a přitom snadno polknutelné. Odměňování psa potravou napomáhá k tomu, aby si pes spojil pochvalu a odměnu s učením nového chování, které zřejmě těší jeho majitele.